ზაზა ჩხაიძე
გენერალური შტაბის უფროსის მოადგილე

სამხედრო წოდება: ბრიგადის გენერალი
დაბადების თარიღი: 25 ოქტომბერი, 1974
ოჯახური მდგომარეობა: მეუღლე და სამი შვილი
ენების ცოდნა: ინგლისური, თურქული, რუსული 

სამოქალაქო განათლება:

01/09/1994-08/07/1998         საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს გაერთიანებული სამხედრო აკადემია, ისტორიის მასწავლებელი ( ბაკალავრის აკადემიური ხარისხი)

 

სამხედრო განათლება:

01/09/1994-08/07/1998          საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს გაერთიანებული სამხედრო აკადემია, სახმელეთო ფაკულტეტი (სატანკო ჯარების სამეთაურო-საშტაბო სპეციალობა);

 

17/01/2011 – 19/08/2011        საქართველოს თავდაცვის ეროვნული აკადემია, სამეთაურო-საშტაბო კურსი (CGSC);

 

11/03/2015-10/06/2016           აშშ-ის (სან-ანტონიო, კარლისლე) სახმელეთო ჯარების ომის კოლეჯი;

ჯილდოები:

2016 - მედალი „სამშობლოსათვის თავდადებული“;

 

2013 - მედალი „გენერალი კვინიტაძე“; 

 

2013 - მედალი „გენერალი მაზნიაშვილი“;

 

2011- მედალი I ხარისხის „უმწიკვლო სამსახურისთვის“;

 

2010 - მედალი II ხარისხის „უმწიკვლო სამსახურისთვის“;

 

2008 – III ხარისხის უწყებრივი მედალი;

 

2002 - ვახტანგ გორგასლის III ხარისხის ორდენი;

 

2002 - ნატოს მედალი.

სამუშაო გამოცდილება:

22/07/2016-22/11/2016            J-2 დაზვერვის დეპარტამენტის უფროსი;

 

02/04/2015-22/07/2016            J-2 დაზვერვის დეპარტამენტის I სამმართველო, II განყოფილება, უფროსი ოფიცერი;

 

22/11/2012-02/04/2015            მე-2 ქვეითი ბრიგადის მეთაური;

 

09/05/2009-05/05/2010            სახმელეთო ჯარების შტაბის G-2 დაზვერვის სამმართველოს საინფორმაციო-ანალიტიკური განყოფილების უფროსი ოფიცერი;

 

12/01/2007-09/05/2009            I ქვეითი ბრიგადის G-2 დაზვერვის სამმართველოს უფროსი;

 

31/05/2006-12/01/2007            ჯარების ლოგისტიკური უზრუნველყოფის დეპარტამენტი, ლოგისტიკის ბატალიონის მეთაური;

 

31/12/2004-04/09/2005            III ქვეითი ბრიგადის მეთაური;

 

15/06/2003-25/07/2004            სწრაფი რეაგირების ძალები, სპეციალური დანიშნულების ბრიგადის მეთაური;

 

02/08/2002- 05/08/2003           სპეციალური დანიშნულების ძალების ბრიგადის მეთაური;

 

21/10/2001-02/08/2002            სპეციალური დანიშნულების ძალების ბაზა „კოჯრის“ სპეცდანიშნულების 1-ლი ასეულის მეთაური;

 

05/02/2001-21/10/2001            სწრაფი რეაგირების ძალების სპეცდანიშნულების ბატალიონის მე-2 სპეცდანიშნულების ასეულის მეთაური;

 

20/06/1999-05/11/1999            მცირე ინტენსივობის კონფლიქტებში სამხედრო ოპერაციების მოსამზადებელი ცენტრის 1-ლი ქვეჯგუფის მეთაური;

 

11/09/1998-20/06/1999            „არასაომარი სამხედრო ოპერაციების ცენტრის“ ოპერატიული და საბრძოლო მომზადების სამსახურის დაგეგმვის ოფიცერი;      

კურსები:

01/05/1999-24/05/1999            მე-10 სპეცდანიშნულების ძალების ჯგუფი, საბრძოლო კურსი,  აშშ, კოლორადო;

 

08/06/1999-08/07/1999            საჰაერო მედესანტის კურსი (პარაშუტისტი), კანადა;

 

01/07/1999-08/10/1999            პირველი ჯგუფის დამწყები კომანდოსის კურსი, საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს მცირე ინტენსიურობის კონფლიქტების შესწავლის ცენტრი;

 

22/10/1999-22/10/2000             კომანდოს კურსი, თურქეთის რესპუბლიკის კომანდოს სკოლა;

 

26/05/2001-26/06/2001             საჰაერო-სადესანტო, სწრაფი რეაგირების ძალები, საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო;

 

19/07/2001-29/07/2001             სამშვიდობო წვრთნები, უკრაინა;

 

10/01/2005-04/02/2005             კურსი „საქართველო- ლიდერი“, თურქეთის რესპუბლიკის სახმელეთო ძალების სკოლა;

 

17/09/2007-09/11/2007             1-ლი ქვეითი ბრიგადის სამეთაურო -საშტაბო სწავლება, კრწანისის ეროვნული სასწავლო ცენტრი;

 

08/10/2007-09/11/2007              სამშვიდობო ოპერაციების წინამოსამზადებელი საწვრთნელი კურსი , კრწანისის ეროვნული სასწავლო ცენტრი;

 

16-23/07/2017                              მაღალი დონის სტრატეგიული ლიდერობის კურსი, გაერთიანებული სამეფო